Miłość jest taka, jaki jest świat. Świat jest taki, jaka jest miłość:*
Czym byłby człowiek bez miłości? Jego życie byłoby puste i beznadziejne? Miłość to największe
i najważniejsze uczucie. Jeśli ogarnia, to absolutnie i całkowicie, często prowadzi do obłędu. Uważam, że miłość
w życiu młodego człowieka jest niezwykle ważna.
Na tysiącach stron pisarze przedstawiają uczucia dwojga ludzi: mężczyzny i kobiety. Jakże różne są tego oblicza? miłość bywa wierna i niespełniona, szalona i dojrzała, zmysłowa i platoniczna, radosna i pełna rozpaczy. Ale za każdym razem jest inna. To silne uczucie spotyka ludzi w różnym wieku, jednak najwięcej rozterek przezywamy, gdy jesteśmy młodzi i niedoświadczeni. Miłość to płomień, którego nie można przygasić. Gdy nas opanuje nie jesteśmy w stanie na niczym się skupić. Wszystko wylatuje nam z rąk, bujamy w obłokach, nie widzimy, co się dookoła dzieje.
Miłość daje nam wiele satysfakcji, mamy komu wyżalić się ze swoich problemów, wątpliwości. Możemy liczyć na to, że nasza ,,druga połówka? da nam dobrą radę i z każdej sytuacji pomoże znaleźć wyjście. Wybranek (lub wybranka) jest solidną opoką w trudnych chwilach. Dzięki tej osobie nie czujemy się samotni czy zagubieni.
Miłość powoduje, że jesteśmy bardziej dowartościowani i wyróżnieni. Mamy świadomość, że spotkało nas coś wyjątkowego ? że poznaliśmy osobę nam przeznaczoną. Nie wszyscy jednak mają takie szczęście. Dlatego powinniśmy pielęgnować to głębokie uczucie jakie żywimy do innego człowieka, nie pozwolić, aby cokolwiek zniszczyło tę miłość. Bo tylko dzięki niej jesteśmy w stanie chodzić przez płomienie ognia, ciemności? do słońca; wszystko wydaje się nam łatwiejsze i prostsze w zrealizowaniu. Wiemy, że nie ma rzecz niemożliwych i jesteśmy
w stanie dokonać wszystkiego.
Gdy kochamy, to przepełniają nas pozytywne emocje. Życie nie wydaje się takie przerażające i puste. Stajemy się silniejsi duchowo, jesteśmy bardziej otwarci, łatwiej dostrzegamy problemy innych ludzi i staramy się im pomóc. Miłość czyni z nas zupełnie inne osoby, obraca egzystencję o sto osiemdziesiąt stopni, powoduje, że do szarych i ponurych dni wdzierają się promienie słońca. Ale czy to uczucie może trwać, aż do grobowej deski?
Najlepszym przykładem na to, że miłość może być nieśmiertelna jest piękna i wzruszająca historia dwojga młodych kochanków z Werony ? Romea i Julii. Pokochali się na przekór swoim rodzinom, które od lat żyły
w głębokiej nienawiści. Żaden z przedstawicieli rodu Montekich i Kapulettich nie wyraziłby zgody na ślub młodych. Liczne nieporozumienia i nienawiści rodzin przyczyniły się do tragicznej śmierci kochanków. Jednak młodzi byli razem? na wieki. I nic już ich nigdy nie rozdzieli. Ich miłość jest nieśmiertelna. Będzie trwać wiecznie.
Kolejnym przykładem może być średniowieczny romans pt.:,, Dzieje Tristana i Izoldy?. On był najwierniejszym rycerzem króla Marka, a ona królewską narzeczoną. Z winy nieuważnej służącej Brangien napili się miłosnego napoju i odtąd nie mogli bez siebie żyć. Kochali się na przekór wszystkim i na nic nie zdały się zakazy króla. Jednak i tę parę spotkała śmierć. Tristan umarł na skutek groźnych ran, a Izolda z żalu i boleści nad ukochanym.
W literaturze spotykamy mnóstwo zakochanych par, ale nie zawsze ich uczucie musi skończyć się tragicznie. W pamięci ludzi głęboko zapadła miłość Jana Skrzetuskiego do pięknej Heleny Kurcewiczównej, Odyseusza i Penelopy, Scarlett O?Hary i Rhetta Buttlera, Winicjusza i Ligi czy Michała Wołodyjowskiego i Basi. Książki pokazują nam jak miłość może być różnorodna. Nigdy nie spotkamy uczucia takiego samego, każda miłość jest inna, niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. Jednakże każdy z nas inaczej zinterpretuje to piękne słowo.
Jak wynika z powyższych rozważań, miłość jest ogromnie ważna dla młodego (i starszego) człowieka. powyższe przykłady udowodnniły, że może być wieczna i nieśmiertelna oraz przezwyciężyć wszystkie przeszkody, jakie staną nam na jej drodze. Bez miłości nasze dusze byłby martwe. To uczucie to jeden z najważniejszych wyznaczników naszego człowieczeństwa. ,, Kiedy kochamy, stajemy się nieśmiertelni?. Czym jest miłość w życiu młodego człowieka?
Trudno jednoznacznie powiedzieć ,,czym jest miłość?" , podobnie, jak trudno obiektywnie określić czym jest przyjaźń, nienawiść, radość i inne abstrakcyjne pojęcia określające pewne emocje. W Chrześcijaństwie miłość jest uznawana za jedną z trzech cnót teologicznych, obok wiary i nadziei jest uznawana za jedną z trzech cnót teologicznych. Nie sposób sobie wyobrazić życia bez miłości, jednak bardzo trudno opisać to uczucie słowami.
Czym jest miłość w swej najgłębszej istocie? Przelotnym uczuciem? Namiętnością? Emocjonalną kontemplacją piękna i dobra? Często się nad tym zastanawiam i dochodzę do wniosku, że miłość jest i przelotnym uczuciem, namiętnością i kontemplacją piękna i dobra. Uważam, że obecnie miłość jest wartością niedocenianą w porównaniu z żądzą władzy, znaczenia i bogactwa materialnego.
Miłość jest głęboką, istotną potrzebą człowieka, tęsknotą za uzupełnieniem swej egzystencji i nadaniem jej sensu. Ja miłość zaliczam do wartości uniwersalnych, takich jak prawda, dobro i piękno.
Człowiek posiadający zdolność do miłości postrzega świat i ludzi sercem. Odbiera ciepło innych i dużo ciepła im okazuje. To w miłości najpełniej realizują się tkwiące w człowieku wartości. W miłości odnajduje osoba największą pełnię swego bytowania, obiektywnego istnienia. Przede wszystkim miłość umożliwia mi poznanie pełnej prawdy o człowieku, dochodzę do głębszego poznania człowieka.
Miłość zaczyna się tam, gdzie dostrzega się w człowieku osobę, a nie rzecz, którą można wykorzystać, a potem wyrzucić. czasu tylko możemy ukryć egoizm zmysłów, czy też egoizm uczuć w zakamarkach fikcyjnej struktury, którą z całą tylko dobrą wiarą nazywa się miłością
Dla mnie miłość jest nie tylko ?ródłem, ale i najbardziej intensywnym przejawem życia. Dla mnie miłość przejawia się prawdomównością, dobrem, wszechmocą, szczęściem, które stwarza i ocala Bóg. Kocham Boga i wiem, że Bóg też mnie kocha. Bóg jest miłością, to znaczy, że jest tym gniazdem człowieka, w którym czeka na niego szczęście.
Istnieje głęboka potrzeba miłości. Nie ma człowieka, który by nie pragnął kochać. Sęk w tym, że czasem przytrafia się miłość nieszczęśliwa .....
Oto zakochał się w niej, lecz bez wzajemności. Oto matka troszczy się o dziecko, a ono schodzi na manowce. Czy warto więc kochać? Warto! bo miłość to dobroć dla każdego człowieka i tęsknota za Bogiem jako wartością najwyższą. Nie tylko warto być dobrym, ale nawet należy, gdyż zła, które jest na świecie, nie pokonamy złem. Tego może dokonać tylko bezinteresowna miłość. Tylko ta wartość może uratować zautomatyzowany świat. Każdy jest swego rodzaju egoistą, ma materialne spojrzenie na świat, trudno jest dostrzec wartości duchowe w drugim człowieku i chyba dlatego ludziom jest tak potrzebna miłość, akceptacja którą od Boga otrzymują.