
Po mundialu w RPA, na którym reprezentacja Anglii pokazała się poniżej oczekiwań, sir Alex Ferguson po raz kolejny zaapelował do Angielskiej Federacji Piłkarskiej o wprowadzenie przerwy zimowej do Premiership.
Oprócz prośby o pauzę, w swojej wypowiedzi Szkot poruszył również temat dyspozycji Wayne?a Rooney?a oraz sprawę walki o mistrzostwo w nadchodzącym sezonie.
- FA musi dać piłkarzom możliwości do jak najlepszego zaprezentowania się na mistrzostwach świata ? powiedział Fergie. ? Jednak ze względu na tradycję, a także naciski ze strony telewizji przerwy zimowej nie wprowadzono, chociaż apeluję o nią już od ponad 30 lat. Władze muszą sobie uświadomić, że wysyłają na mistrzostwa upośledzoną drużynę.
Jednym z głównych problemów reprezentacji z Wysp Brytyjskich był Wayne Rooney, który nie utrzymał swojej klubowej formy i mundial zakończył bez bramek na koncie. Mimo tej ?wpadki? Ferguson szacuje, że w nowym sezonie Wazza znów będzie zachwycał, a doświadczenie na arenie międzynarodowej zaprocentuje.
- Ten chłopak ma niesamowity talent, musimy tylko poczekać aż na dobre dojrzeje. Pielęgnujemy jego umiejętności i staramy się jak najlepiej przygotować go do powierzanych mu zadań. Teraz najważniejszą dla niego rzeczą jest dojrzałość, a kiedy już ją osiągnie, to myślę, że zobaczycie piłkarza kompletnego.
W marcu, podczas meczu z Bayernem Monachium w Lidze Mistrzów Rooney nabawił się kontuzji, która w dość znacznym stopniu zaważyła na skuteczności United podczas jego nieobecności. Ferguson ufa, że w nadchodzących miesiącach kolejka do klubowego lekarza nie będzie długa.
- Każdego roku mówimy to samo ? wszyscy managerowie to mówią ? ?Będzie dobrze, dopóki ktoś nie złapie kontuzji?. Niestety urazy to nieodłączna część futbolu i trzeba je sobie wkalkulować w ryzyko.
- Ubiegły sezon zaczynaliśmy z pełną obsadą obrony, a kończyliśmy bez Vidica, Ferdinanda, Neville?a, Browna, O?Shea i obu braci da Silva. Większość z nich miała urazy w tym samym czasie. Odcisnęło to na nas duże piętno.
Oprócz zawodników, którzy grali na mundialu, skład United przygotowuje się obecnie w Ameryce Północnej do nadchodzących rozgrywek. Na swoim koncie mają już dwa zwycięstwa. Manager jest bardzo zadowolony z postępów czynionych przez podopiecznych. Fergie opowiada również jak na przestrzeni lat jego trenerskiej kariery zmieniały się przygotowania przedsezonowe.
- Kiedyś całkiem inaczej się na przykład biegało ? zdradza Szkot. ? Biegaliśmy po 1200 i 800 metrów kiedy zaczynałem pracę w United. Teraz jest to maksymalnie 200 metrów. Rezultaty są zaskakujące, wszystko idzie w dobrym kierunku mimo tak znaczącej zmiany. Nauka w sporcie znajduje coraz większe zastosowanie, a zmiany które do niego wprowadza w większości wychodzą nam wszystkim na dobre ? zakończył sir Alex Ferguson.