tak jak w temacie... proszę o pomoc....
na nastepujace pytania:
1. Woda wykazuje tzw. anomalną rozszerzalność w podliż temperatury krzepnięcia: największą gęstość ma woda o temperaturze 4 stopnie C. Gęstość lodu jest mniejsza od gęstości wody. Czy woda w jeziorze zamarza od góry, czy od dołu? W jaki sposób lód może odbierać energię od odległych warstw wody?
2. Pod skorupą ziemską (o grubości od kilki do kilkunastu kilometrów) znajduje się materia w stanie ciekłym. Spróbuj wyjaśnić, w jaki sposób odbywa się przekazywanie energii od rozżarzonego wnętrza ziemi do skorupy. Na czym polega wybuch wulkanu
3. W piwnicy (albo niezbyt głębokiej kopalni) temperatura jest w lecie zwykle niższa, niż na powierzchni Ziemi, Dlaczego? Czy tak samo będzie w kopalniach o głębokości kilku kilometrów? Czy woda wydostająca się z takiej głębokości będzie cieplejsza, czy zimniejsza od wody z płytkich źródeł?
4. Nad powierzchnią Ziemi obserwuje się w atmosferze wznoszące nad silnie nagrzanymi obszarami, a prądy zstępujące nad obszarami o niższej temperaturze. Woda morska nagrzewa się w dzień, a ochUadza w nocy o wiele wolniej niz piaski i skauy nadmorskie. W którą stronę będzie wiaUa bryza (przenosząca powietrze poziomo nad powierzchnią Ziemi od obszaru prądów zstępujących do wznoszących) rano, a w którą wieczorem?
lista tematów
Fizyka...zadania z Konfekcji ....Help
Konto usunięte: Czy woda w jeziorze zamarza od góry, czy od dołu? W jaki sposób lód może odbierać energię od odległych warstw wody?
jakby zamarzała od dołu to by było fajnie.
Paradoksalnie dlatego, że jest dalej od Słońca :D
Jest cieplej ponieważ...
Zastanów się na jakiej zasadzie jest ogrzewanie geocentryczne.
od góry, nie widziałeś nigdy zamarzniętej rzeki, jeziora czy choćby kałuży ?
Konto usunięte: Pod skorupą ziemską (o grubości od kilki do kilkunastu kilometrów) znajduje się materia w stanie ciekłym. Spróbuj wyjaśnić, w jaki sposób odbywa się przekazywanie energii od rozżarzonego wnętrza ziemi do skorupy.
coś mi się wydaje, że przez ruch cząsteczek.
bo ciała zbudowane są z cząsteczek, które są w ciągłym ruchu. Im wyższa temperatura ciała, tym cząsteczki szybciej się poruszają.
No i jak zetknie się dwa ciała, jedno o wyższej temp. a drugie o niższej to następuje przekazanie ciepła, aż temperatury obu ciał się wyrównają.
tak jakoś to było, choć nie jestem pewna, czy to o to chodzi.
sądzę, że tak
przykładem może być np. kopalnia w Bochni, strasznie tam zimno.
Konto usunięte: Czy woda wydostająca się z takiej głębokości będzie cieplejsza, czy zimniejsza od wody z płytkich źródeł?
zimniejsza moim zdaniem