siemka ...mam do wyjaśnienia następujące pojęcia sankcja, jansenista, hipokryta, etyka , dogmatyzm , kazuistyka , adwersarz, absolutyzm, zlaicyzowany..
prosze o Pomoc
lista tematów
Pomoc z Polaka
Konto usunięte: siemka ...mam do wyjaśnienia następujące pojęcia sankcja, jansenista, hipokryta, etyka , dogmatyzm , kazuistyka , adwersarz, absolutyzm, zlaicyzowany..
no i po co nam ta informacja. po raz to poszukaj, po dwa przeczytaj temat pierwszy przyklejony...

dziekuje...
Sankcja (funktor normotwórczy) - jest to społeczna reakcja na określone działanie jednostki w postaci kary lub nagrody w danej zbiorowości w zależności od tego, czy jednostka ta działa zgodnie lub niezgodnie z ustalonymi w tej zbiorowości regułami. Karane są działania, które są niezgodne z imperatywami, a nagradzane te, które są zgodne z preferencjami.
W zależności od podjętych przez jednostkę działań można wyróżnić;
sankcje prawne - gdy jednostka narusza normy prawne lub gdy wykonała określony przepis prawny pozwalający jej uzyskać nagrodę
sankcje towarzyskie - sankcje stosowane nieformalnie w zbiorowościach o charakterze wspólnoty w przypadku realizacji bądź łamania norm i wartości przyjętych w zwyczajach
sankcje moralne - doznawane przez jednostkę w postaci poczucia winy, w momencie uświadomienia sobie rozbieżności między własnym postępowaniem, a przyjętymi normami społecznymi zinternalizowanymi w niej w postaci sumienia (normami moralnymi).
Rozumienie pojęcia w prawie
Sankcja to:
1. określona w normie prawnej konsekwencja naruszenia prawa; rozróżnia się m.in.:
- sankcje karne (np. kara pozbawienia wolności)
- sankcje egzekucyjne (np. związana z prawem administracyjnym i cywilnym)
-sankcje nieważności czynności prawnej (np. związana z prawem cywilnym i rodzinnym)
2. nadanie mocy prawnej, zatwierdzenie jakiegoś aktu przez wyższą instancję,
3. negatywna reakcja ze strony państwa na złamanie obowiązujących norm prawnych; jest trzecią częścią budowy norm, nie zawsze występującą.
Rodzaje sankcji:
represyjna - polega na pozbawieniu podmiotu ważnych dla niego dóbr
egzekucyjna - polega na przymusowym wykonaniu zachowania wymaganego przez normę prawną
nieważności - polega na unieważnieniu działań niezgodnych z prawem:
ex nunc - unieważnienie od momentu wydania decyzji
ex tunc - unieważnienie od momentu złamania prawa
Wyróżnia się sankcje formalne i nieformalne.
znalazłam jansenizm tylko
Hipokryta (od gr. hypokrites, ten, kto coś udaje, aktor, hipokryta) - osoba, która ma zwyczaj nie ujawniać swojego prawdziwego zdania o tym czy owym, wypowiadając raczej zawsze taką opinię, o której wie bądź przypuszcza, że zyska nią przychylność rozmówcy bądź słuchacza. Przeciwieństwem hipokryty jest weredyk.
Dogmatyzm - filoz. stanowisko bezkrytycznego przyjmowania danych twierdzeń jako prawdy, bez weryfikacji i podawania w wątpliwość, na zasadzie wiary. Dogmatyzm jest przeciwieństwem sceptycyzmu.
Potocznie kazuistyka to rozumowanie sofistyczne, słuszne tylko pozornie, bardzo naciągane,z hakiem. Kazuistyką nazywa się też czasami (najczęściej w medycynie, choć nie tylko) omówienie jakiegoś problemu przy użyciu szczegółowych przykładów, np. istnieje książka Jerzego Sochy i Józefa Ryżko pod tytułem Kazuistyka gastroenterologiczna u dzieci", albo książka pana Krzyżowskiego pt. "Kazuistyka psychiatryczna.
a reszte sobie szukaj